חפש  

 בביתנו

עמוד השער של עלון קבוצת אלומות מ - כ' בטבת תרצ"ט (ינואר 1939)בביתנו 6

26/03/2010
בביתנו
חדשות המוזיאון הווירטואלי "אלומות שלנו"
גיליון ששי
ד"ר עפרה קינן
 
אביב הגיע פסח בא
 
חורף מוזר עבר עלינו. שרב וגשמי ברכה בעירבוביה. היה נפלא לחוות את ימי הגשם , גשמי הברכה. לחשוב על השדות הרווים מים ויתנו בקרוב פרים, לדמיין את מרבדי הכלניות בגבעת אלומות, במיוחד בואדי מידן (הואדי במערב הגבעה, תחילתו של נחליבנאל). הרקפות שצצו מבין חרכי הסלעים בואדי פיג'אס, והעיריות הרבות הפורחות במורד.  
 
אנו שולחים ברכה חמה לחג לותיקי אלומות וברכת החלמה מהירה לחולים.
 
 
 
איתן ברזילי בן שבעים – החגיגה נערכה במסגרת משפחתית
 
עליזה נחום ז"ל הלכה לעולמה. ת.נ.צ.ב.ה
מי המעוניין לכתוב לזכרה מוזמן לכתוב אלינו ונעלה את דבריו למוזיאון הווירטואלי "אלומות שלנו".
יחזקאל הלל הוציא ספר
אנו מברכים את יחזקאל הלל, בן התשעים + על הרוח, האומץ והרוח הצעירה העולה מספרו "יחזקאל הלל". דומה כי לא יכול היה להיות ספר יותר מתאים ליחזקאל. אהבת המשפחה, הארץ והקבוצה. הסיפורים הקטנים, והבדיחות, האנקדוטות והזכרונות, וכולם כולם מעורבבים בפסיפס צבעוני ומיוחד.
 
השקת פורטל המוזיאונים הווירטואליים Make-mymuseum
ההשקה, בה השתתפו רבים מבני אלומות התמקדה במוזיאון המיוחד "שני חברים" המספר את ספור ידידותם המופלאה של אמנון כרמי חברנו שנפל במלחמת השחרור וידידו הטוב רפאל גדעון, גם הוא חבר אלומות, שאיננו עמנו כבר כעשרים שנה. ואף על פי כן ידידותם נשמרה, ובאה עתה לביטוי בעזרת המוזיאון הווירטואלי החדש. בני שתי המשפחות השתתפו באירוע ההשקה והמפגש ביניהם, שלא התקיים קודם מעולם, כמו גם המפגש עם בני וחברי אלומות היה מרגש מאד.
להלן הקישור ביוטיוב לריקוד העלייה לקרקע (1946) בו רוקד בין היתר אמנון כרמי:http://www.youtube.com/watch?v=uyfYN-QQDNU)xry (סרט מקורי מאוספה של משפחת גריידינגר, העברה לDVD -- צביקה קורן, התאמה ליוטיוב – ברכה סוארי)
 
 
בזאת אנחנו פותחים את המוזיאון הווירטואלי "אלומות שלנו" לחברי גרעינים שהיו באלומות לספר את סיפורם. הראשון שהרים את הכפפה היה יהודה גור אריה שכתב קצת על גרעין נבטים ושילובו (?) באלומות.
אתם מוזמנים להרחיב, להוסיף להתווכח עם התיזות שלו ועוד.
 
בתרבות
התווסף חומר מעניין של ועל יהודה גור-אריה כסופר משורר ומתרגם.
דיון על הספר "הביתה" מאת אסף ענברי
דומה כי לא יכול היה להנתן שם טוב מזה לספר של אסף ענברי, המספר על גלגוליו של קיבוץ אפיקים. יותר מכל דבר אחר היה הקיבוץ, ובמקרה שלנו הקבוצה, בית. מישה גרינברג כתב מסה מעניינת מאד על הספר ואנו קוראים לכל המתעניין והמעוניין להוסיף את הגותו. הדברים יתפרסמו סמוך למועד קבלתם במוזיאון הווירטואלי "אלומות שלנו".
לזכרם
חברנו פרופ. גידי סיני הציע להקים מדור מיוחד לזכרם של הנפטרים מבין חברי ובני הקבוצה. הצעה ראוייה ביותר . טרם מצאנו את הפורמט המתאים לבנייתה.
למי שיש רעיון, שיטה או דרך לבצע זאת מוזמן לפנות לעפרה קינן 054-5535444.
 
 
חברים חדשים במוזיאון
בחודשים האחרונים (במהלך 2009) הצטרפו חברים חדשים למוזיאון הווירטואלי "אלומות שלנו": מיקה כרמי, גדי גדעון, יהודה ודפנה גור אריה, רחל ונחום שומרוני, אביב, חיה ועודד טור-סיני, גבריאל דובק (מחברי אלומות החדשה), ניר (המתעניין בהרחבה הקהילתית), ו-SVS הבלתי ידוע., גיורא הראל, ניר ניר. 
 
תכניות עתידיות
שיתופי פעולה: על מנת לקדם את המוזיאון הווירטואלי "אלומות שלנו" אנו מקוים ליצור שיתוף פעולה עם גורמים בעלי עניין בתולדות ארץ-ישראל ויישובה ולקדם את העיצוב, התיכנות והתחזוקה השוטפת של המוזיאון.
בקרוב עומד להתפרסם ספר מטעם יד בן צבי, העוסק בסובב כנרת, ובו מאמר שלי, עפרה קינן, על מוזיאוני האיזור.
 
 המוזיאון הווירטואלי המשפחתי של E-mymuseum.com- אנו מנסים לפתח תשתית עיצובית ותוכניתית ליצירת מיני מוזיאונים משפחתיים במסגרת המוזיאון הווירטואלי "אלומות שלנו". 
חידת החודש
מתי נוצרה האגדה הראשונה של קבוצת אלומות, מי היו יוצריה, וכיצד נקבע תוכנה?
 
חג פסח שמח ונעים,
 
 עפרה קינן
 
 
בביתנו 5
14/09/2009
בביתנו
חדשות המוזיאון הווירטואלי "אלומות שלנו"
גיליון חמישי
ד"ר עפרה קינן
 
שוב "סתו בחלוננו"
 
רוחות מתחילות לנשב, והותיקים שבינינו זוכרים את הרוחות העזות בגבעת אלומות, והותיקים יותר אפילו את הרוחות המנשבות בעוצמה בהר פוריה. מבשרי הסתו כגון החצב כבר מזמן עמנו, ובטוחני כי הנוסע בהר חווה אותם בשיא תפארתם הגבוהה והצנועה כאחת.
 
נירה בת שבעים
 
ועם הסתו מגיע ח' באלול, יום הולדתה של נירה פרסקי, בתם של חיה וזאב בן-עמי, הבכורה בבני אלומות. ביום ששי ה-11 לחודש ספטמבר, על גג ביתם של אילנה ואלון אורלי חגגנו את יום הולדת ה-70 של נירה. בקרוב פרטים במוזיאון הווירטואלי.
אברהם גריידינגר כותב על אנשי אלומות:
 
באתר המוזיאון "אלומות שלנו" תחת הכותרת פריטים חדשים הוכנס שיר- דברים בשם "אנשי אלומות" שכתב אברהם גריידינגר לאנשי אלומות הראשונים.
 
תמונות בראשית:
 
אוסף תמונות נדיר, מראשית ימי אלומות של איטה דרור, מקיבוץ יפעת, נסרק ונמסר על-ידי רוני סיבוני-קמה (קורנגולד) בתם של בלה וחיים קמה. מופיע באתר המוזיאון תחת הכותרת פריטים חדשים.
הריקוד ביוטיוב: או: לזכרו של אמנון כרמי
 
אני שמחה לבשר לכם כי במאמץ משותף של ברכה סוארי שערכה ביוטיוב, צביקה קורן שהעתיק לDVD ומשפחת גריידינגר המשמרת כל השנים את הסרט המקורי של העלייה לגבעת אלומות (היא ביתניה עלית) , מוצג קטע הריקוד מתוך הסרט ובו תשומת לב מיוחדת לאמנון כרמי, שנפל במלחמת השחרור.
 
הסרט המקורי צולם על-ידי צלם מקצועי ב-1946, בעת העלייה לאלומות. בסרט נראים רבים מחברי אלומות באותה עת ביניהם חנה ישי, שרה אלון, חנהל'ה (הגננת), יחיאל טוקר מנגן באקורדיון, אליהו גמליאל מנגן בחליל צד ורוקד. יחזקאל הלל רוקד, ועוד רבים וכמובן, בהעתק ביוטיוב מושם דגש מכוון על אמנון כרמי ז"ל. נשמח לפרסם את שמות הרוקדים הנוספים – אנא כתבו לנו.
להלן הקישור ביוטיוב: http://www.youtube.com/watch?v=uyfYN-QQDNU
והקישור במוזיאון הווירטואלי: http://www.e-mymuseum-alumot.com/
 
העיבוד העכשוי ליוטיוב נערך על-ידי ברכה סוארי כחלק מהכנת מוזיאון וירטואלי בשם "שני חברים" ובו סיפורה של הידידות המופלאה בין רפאל גדעון, שזכה לימים ולמשפחה, לבין אמנון כרמי שנפל בקרב על הראדר במלחמת העצמאות. ברכה עיבדה, ומצאה את השיר המלווה, 'עוד לא נותקה השלשלת' שאמנון כרמי נהג לשיר, שהורד לתצוגה מאתר זמרשת, ותודתנו העמוקה להם.
 
אנו רוצים להודות מקרב לב לגדי גדעון ובני משפחת גדעון הנוספים שהיו הטריגר שמאחרי החלטה זו. הם העבירו לידינו את האוסף המופלא של ההתכתבות בין רפאל גדעון לבין אמנון כרמי, במיוחד בשנים 1945-1946, בהם שרת אמנון בבריגדה ורפאל ישב באלומות שבפוריה.
 
בסיפור בלשות מעניין הצלחנו לאתר את אחותו הצעירה של אמנון כרמי, מיקה כרמי. היא ואנחנו התרגשנו מהגילוי המחודש, ומהאפשרות לקבל פריטים וידיעות נוספות על אמנון שלא היו בידינו עד עתה. 
 
מי שיש בידיו חומרים, במיוחד תמונות של מי מהשניים, או של תקופת פוריה, מוזמן להעביר אלינו במייל, או בכל דרך אחרת.
 
ובקשה אחרונה –אנא הפיצו סרט זה לכל מי שעשוי להתעניין בו.
 
בני אלומות בהתחדש חזונם
 
ביום ה', ה-16 ליולי 2009, לפנות ערב ארחו חיה ועודד טורסיני מספר בני אלומות בגן העדן הפרטי שיצרו ב"עמק הארזים" שבהרי ירושלים. עיקרו של הערב הוקדש לחזונו של גידי סיני (פרופ. להנדסה חקלאית בטכניון) לפיתוח  רב שלבי  של חמישה מיזמי ענק בנגב שיהפכו 2-4 מיליון דונם לירוקים ונעימים להתיישבות. 
תחת הקטגוריה 'פריטים חדשים' במוזיאון הווירטואלי מופיעות סדרת תמונות מהערב, שצילמו אורי צורף ותרצה פרנס, וכן תגובות על הערב המופלא מיתר משתתפיו.
 
 
חברים חדשים במוזיאון
בחודשים האחרונים (במהלך 2009) הצטרפו חברים חדשים למוזיאון הווירטואלי "אלומות שלנו": מיקה כרמי, גדי גדעון, יהודה ודפנה גור אריה, רחל ונחום שומרוני, אביב, חיה ועודד טור-סיני, גבריאל דובק (מחברי אלומות החדשה), ניר (המתעניין בהרחבה הקהילתית), ו-SVS הבלתי ידוע., גיורא הראל, ניר ניר. 
תכניות עתידיות
שיתופי פעולה: על מנת לקדם את המוזיאון הווירטואלי "אלומות שלנו" אנו מקוים ליצור שיתוף פעולה עם גורמים בעלי עניין בתולדות ארץ-ישראל ויישובה ולקדם את העיצוב, התיכנות והתחזוקה השוטפת של המוזיאון.
 
 המוזיאון הווירטואלי המשפחתי של E-mymuseum.com, מוזיאון אחות למוזיאון הווירטואלי "אלומות שלנו", בו יכולות משפחות וקהילות לבנות לעצמן מוזיאונים וירטואליים משלהם, נמצא בעבודה בימים אלה. עם סיום העבודה התכנית, העיצובית והתיכנותית נעביר אליכם קישורית. (מי שאינו מעוניין לקבל חומרים מהמוזיאון הווירטואלי מוזמן לכתוב והוא יוצא מרשימת המכותבים)
 
חידת החודש
מה אתה יודע על "השיחות השנתיות"? וחשיבותן בחיי הקבוצה
 
 
 
שנה טובה
ומרובת גשמים,
 
 עפרה קינן
 
בביתנו 4
בעולם הגלובלי שלנו, בו הולכות ומטשטשות זהויות, יש חשיבות רבה לשימור מורשת. המוזיאון הוירטואלי יכול לשמש מכשיר חשוב בהגשמת מגמה זו. אנו מפתחים מיזם שיצור תשתית אשר בעזרתה ניתן יהיה ליצור, בקלות יחסית, מוזיאונים וירטואליים. המוזיאון הוירטואלי יהווה חלון ראווה לתולדות המוסד או האדם שיקים אותו, לתרומתו לחברה ולמדינה, ובו בזמן יהיה כלי ליצירת קהילה מתחדשת.
  
מדוע מוזיאון?
 
 בדמיוננו מוזיאון הוא מבנה פיזי, לעיתים מרשים, האוצר בתוכו פריטים רבים המסודרים בהתאם לתפיסתו של אוצר המוזיאון, בו בזמן רבים מאתנו רואים במוזיאון מוסד ישן, מרוחק שאנו פוקדים אותו מעט.
 
אנו רוצים להציע מוזיאון המתאים למאה ה-21. מוזיאון וירטואלי. מוסד חדשני, דינמי, בעל עיצוב צעיר ומושך, שיש באפשרותנו ל"טייל" בתוכו בכל שעה משעות היממה ובכל יום מימי השנה. מוסד שיהיה נגיש לכל ללא צורך בנסיעה, בתיאום מראש, בקניית כרטיס ביקור. מוזיאון בו יפגשו חברי ילדות ויעלו זכרונות, ואף ילד בבית או הזקנה בבית האבות יוכלו לשוטט ולשלוח פריטים המצויים בידם להעשרת המוזיאון הוירטואלי.
 
לפני כחודשיים נפתח המוזיאון הוירטואלי הראשון של המיזם: "אלומות שלנו", זו היא טיוטה ראשונית לקונצפט המוזיאלי הקהילתי. הניסוי במוזיאון "אלומות שלנו" מראה כי שלושת התפקידים הראשיים של המוזיאוון הוירטואלי: שימור מורשת, יצירת קהילה חדשה, והשתתפות פעילה מתקיימים בו, ומשרתים קהילת גולשים וחברים גדלה והולכת.
 חדשות
  • המוזיאון "אלומות שלנו" ברך את כבוד הנשיא שמעון פרס, שהיה חבר קבוצת אלומות שלנו בין השנים 1942-1952 על הבחרו לנשיאות. כמו כן הבאנו העתק ממכתבו של ד. בן-גוריון, מ-1952, ובו בקשה מקבוצת אלומות לשחרר את שמעון לתפקיד סגן מנכ"ל משרד הבטחון, ואת תשובתה של קבוצת אלומות.
  • התפרסמה כתבה של ד"ר עפרה קינן, המבוססת על פיליטון שנכתב על-ידי אביה, משה צורף, בשם: "מה לא עושים למען הזקן ושמעון", והיא מצביעה בצורה הומוריסטית על הקשר בין שמעון פרס לבין קבוצת אלומות.
  • נערך ראיון עם השרה וחברת הכנסת לשעבר, שולמית אלוני בו סיפרה על חייה עם מוטקה ליפקין, שנהרג במלחמת השחרור, ודף לזכרו מופיע במוזיאון הוירטואלי; על קן האוהבים שבנו על עץ האקליפטוס הענק; על היותה פרימוס בחדרם של סוניה ושמעון פרס, וכיצד גם הם נאלצו לעזוב את חדרם משבא להתארח בקבוצה הפרופ. טורצ'ינר(בעריכה – יפורסם בקרוב)
 
חברים חדשים בקהיליית המוזיאון "אלומות שלנו" נוספו חברים חדשים היום מונה הקהילה המוזיאלית קרוב ל-20 חברים, ומתקבלות בקביעות פניות חדשות.  
 
בתכניות: אנו עובדים עכשיו על שידרוגו העיצובי של המוזיאון הוירטואלי "אלומות שלנו". בנוסף התקבלה פנייה של אתר קיבוצי, המציע שיתוף פעולה. תשובתנו הייתה חיובית באופן עקרוני והנושא נמצא בטיפול.
 
חידת החודשמי מכיר היכן ניתן להשיג את החוברות "בהר" שיצאו באלומות בתקופת פוריה.
 
כפי שציטט הנשיא קנדי : משבר בסינית משמעו סכנה ואפשרות, אנו מאמינים כי נקרתה לפנינו אפשרות גדולה לתרום לפתרון משבר הזהות המאפיין כל אחד מאיתנו בכפר הגלובלי בו אנו חיים, אפשרות תרבותית אך בו זמנית אפשרות כלכלית משמעותית
 
 
בביתנו 3
בביתנו
חדשות המוזיאון הוירטואלי "אלומות שלנו"
ד"ר עפרה קינן
 
 
מספר חודשים חלפו מאז העלון האחרון. נקווה כי נצליח לעמוד בהוצאתו לעיתים קרובות יותר.
 
בתקופה זו ליוינו לעולמן את חיה בן-עמי, ואת שרה אהרונוב. שתיהן מהאנשים שבזכותם הקהילה הזו, אלומות, הייתה קיימת. חיה, שהייתה האשה היחידה בקבוצת המייסדים בבן-שמן, ושרה שהצטרפה מאוחר יותר. את שתיהן אני זוכרת בעיקר בטיפול התינוקות. מסורות לאין קץ, מקפידות, ומגלות תשומת לב ואיכפתיות גדו7לה לתינוקות ולהוריהם. כמו כן נודע על מותה של אלישבע (אליוש), שגדלה שנים אחדות באלומות. (קרא בהמשך).
 
שלוחה מכאן השתתפות "אלומות שלנו" באבל המשפחות,
 
 
 
חדשות
כידוע לרובכם ב-6 לחודש ינואר התפרסמה כתבה גדולה על המוזיאון הוירטואלי "אלומות שלנו ב'הארץ'. (מצורף בזה קישורית לכתבה: ..\כתבות בנושא המוזיאון הוירטואלי\כתבהבהארץטקסט.pdf). בעקבות הכתבה קפץ מספר המבקרים במוזיאון באופן מדהים. ביום הראשון היו למעלה מ-800 כניסות, מאז מספר הכניסות עשרות עד מספר מאות מדי יום ביומו.
 
בנוסף היו הרבה מאד פניות בנושאים שונים. ברצוני לציין את העיקריים שבהם:
בנה של אליוש (אלישבע) ז"ל, שנפטרה כאשה צעירה, יצר באמצעות המוזיאון הוירטואלי קשר עם בני מחזורה מאלומות, ועם עירית יציב (ברזילי), קשר שהיה לו חשוב מאד כדי להכיר טוב יותר את עברה של אמו. בימים הקרובים עומדת להתקיים פגישה של בני המחזור עם בני המשפחה ושם יעלו קוים לזכרה.  
 
עמליה אילוני, בתם של יהודה ושלומית אילוני, מצאה באוסף המשפחתי שיר/פיליטון שכתב אבא שלה לרגל הולדת איתן ברזילי. (לפני ששים ושמונה שנים). היא העבירה אותו והכנסנו למוזיאון.
 
קיבלנו חומרים ארכיוניים חדשים מגורמים שונים. משפחות ששלחו מארכיוניהן,ובהן משפחת ברוך מדגניה ב', כולל תמונות נפלאות של התאומות נגה וורד ברוך, בילדותן; מסמכים ממרכז פרס לשלום העוסקים בבואו של הגרעין הבנ שמני מגבע לאלומות. כמו כן הכנסנו קישורית לאתר של הסופר והמשורר יהודה גור-אריה.
 
ולהמשך פתרון החידה של "אשאב שמחה וחיים". קיבלנו מרוחל'ה רז, בת וחברת קבוצת גבע מידע על מקור הברכה. לטענתה היה זה יצחק בן-יוסף, שהיה מורה בגבע, שבחר את הקטעים והנהיג את הברכה לשבת בבית הספר בגבע. מבין חברי אלומות אברהם גריידינגר, העלה לראשונה טענה זו.
 
 
 
חברים חדשים במוזיאון:
בחודשים האחרונים הצטרפו חברים חדשים. ביניהם אנשי אלומות ותיקים, בנים וחברים של ותיקים שעזבו כבר בשנות הארבעים והחמישים, ואף חברים מקיבוץ אלומות הנוכחי שמצאו חשיבות להיות חברים במוזיאון הווירטואלי "אלומות שלנו".
 
בתכניות: העבודה על שידרוגו העיצובי של המוזיאון הוירטואלי "אלומות שלנו" נמשכת. העלויות גבוהות ועל כן אנו מחפשים פתרונות של שיתופי פעולה. אתר קיבוץ אלומות טרם נתן תשובה ואנו מקוים כי התשובה שלהם לשיתוף פעולה תהיה חיובית.  
 
חידת החודש:
מי יודע מה מקור שם הקבוצה "אלומות"?
 
אביב שמח לכולנו,
  
בביתנו 2

21/9/2007
בביתנו
חדשות המוזיאון הוירטואלי "אלומות שלנו"
ד"ר עפרה קינן
 
 
חודש חלף הלך לו, החצבים פורחים בכל מקום אך פריחתם בגבעתנו מקסימה. אנו בעיצומם של חגי תשרי והגיע העת להוציא לאור את העלון האלקטרוני השני למוזיאון הוירטואלי "אלומות שלנו".
 
כאמור, בעלון נשתף אתכם בחדשות הקורות במוזיאון עצמו, מצטרפים חדשים שנרשמו כחברים במוזיאון, מידע חדש שנוסף למוזיאון והתכניות לעתיד הקרוב בהרחבתו ושידרוגו. אנו קוראים למבקרי המוזיאון הוירטואלי ולקוראינו לשלוח לנו כתבות הנוגעות לנושאי המוזיאון "אלומות שלנו" ונשמח לפרסמן.
 
 
 
חדשות
מספר המבקרים במוזיאון עולה. בימים האחרונים המספר נע בסביבות מאה כניסות ביום ובשיאו הגיע מספר המבקרים ל- 132 ביקורים ליום. אנו כמובן שמחים מאד ומקוים כי מספר זה יגדל. כמו כן אנו קוראים למבקרים להצטרף כחברים באתר. זו הצטרפות חינם ומאפשרת קשר יותר רציף בין חברי המוזיאון.
 
כפי ששמתם לב אנו משתדלים להעשיר את המוזיאון ככל הניתן. מסמכים ותמונות שהועברו על-ידי חברים שונים, מי שהיה באלומות וכאלה שהיא הייתה עבורם רק ברקע של הבית בו גדלו, הוכנסו למוזיאון בתערוכות המתאימות. כל השולח פריט מוזיאלי מקבל את הקרדיט באתר.  
 
מתוך המידע בתמונות ובמסמכים שהצטבר עולה כי בעיית המים הייתה בעייה קריטית בתקופת פורייה. על כן יצרנו "אולם" תצוגה חדש הנקרא "ושאבתם מים בששון" ובו ריכוז הפריטים העוסקים בנושא המים והקדמה קצרה.
 
במהלך החודש האחרון ערכנו חמוטל קציר-ליב ועפרה קינן ראיון  עם אברהם ואלישע גריידינגר. הראיון נמצא עדיין בעריכה אצל חמוטל , אך יעלה בקרוב למוזיאון באולם "אנשי אלומות". היה זה ראיון חשוב במיוחד כיוון שאברהם ואלישבע היו חברים באלומות שנים הרבה, מהדמויות המובילות במשק, והיו שותפים גם לטראומת הפירוק.
כמו כן נערך ראיון עם פנינה ויוסקה יהלום בקבוצת כנרת.
 
חברים חדשים במוזיאון:
יעקב שטרקר, מיכל גרדי (גרבר, בתם של ריבה ושרגא ז"ל).
 
בתכניות: העבודה על שידרוגו העיצובי של המוזיאון הוירטואלי "אלומות שלנו" נמשכת. העלויות גבוהות ועל כן אנו מחפשים פתרונות של שיתופי פעולה. אתר קיבוץ אלומות טרם נתן תשובה ואנו מקוים כי התשובה שלהם לשיתוף פעולה תהיה חיובית.  
 
 
פתרון חידת החודש הקודם והצגת חידה חדשה:
פתרון: חוברות "בהר" משנת תש"ג (1943) נמצאות אצל חמוטל קציר – ליב ואצל מיכל אורי. קיימת חוברת נוספת אולי מ-1944, כל היודע על מקום הימצאה אנא פנה למוזיאון "אלומות שלנו".
חידה חדשה: למי יש בארכיון שלו תמונות מחגיגות סוכות באלומות. נודה למי שיוכל להעביר במייל תמונה/ות סרוקות של חגיגת סוכות ונציג אותן במוזיאון הוירטואלי.
    
גמר חתימה טובה, והנאה מהסתיו 
עפרה קינן

בביתנו 1


בביתנו
חדשות המוזיאון הוירטואלי "אלומות שלנו"
ד"ר עפרה קינן
 
 
אנו שמחים להוציא את העלון האלקטרוני הראשון למוזיאון הוירטואלי "אלומות שלנו".
 
בעלון נשתף אתכם בחדשות הקורות במוזיאון עצמו, מצטרפים חדשים שנרשמו כחברים במוזיאון, מידע חדש שנוסף למוזיאון והתכניות לעתיד הקרוב בהרחבתו ושידרוגו.
 
נספר על האנשים שלקחו על עצמם לייסד ולהפעיל את המוזיאון הוירטואלי "אלומות שלנו", בפעילויות של מתנדבים התורמים למוזיאון בדרכים שונות ומגוונות.
 
בכל חודש נציג את "בעיית החודש" ובה שאלה הסטורית/תרבותית או חברתית בלתי פתורה הקשורה לגבעת אלומות או למורשתה.
 
חדשות: אנו שמחים לבשר לכם כי במהלך החודש האחרון ערכה חמוטל קציר-ליב ראיונות עם מיכה ורחל טלמון. הראיונות הועלו למוזיאון באולם "אנשי אלומות".
ב-2 לחודש אוגוסט ערכנו, חמוטל ועפרה, ראיון עם שולמית אלוני. זה היה מפגש מאד מעניין. מסתבר ששולמית אלוני שהתה בקבוצה, בעיקר בימי פוריה, תקופות ארוכות. היא כמובן ספרה על חייה עם מוטקה ליפקין על עץ האקליפטוס הענק (הטרזן בלשון האלומותניקים המאוחרים יותר) שעל שפת הירדן נוכח ביתניה תחתית. בה הם בנו קן אוהבים. היא ספרה על היותה פרימוס בחדרם של סוניה ושמעון פרס, וכיצד גם הם נאלצו לעזוב את חדרם משבא להתארח הפרופ. טורצ'ינר, אביו של זאב טור-סיני.
את הראיון במלואו נפרסם בקרוב במוזיאון הוירטואלי.
החודש אנו מתכננות לנסוע לראיין את פנינה ויוסקה יהלום בקבוצת כנרת.
 
חברים חדשים במוזיאון:
איתן ברזילי; אלעזר שטרקר; אלי אשכנזי; מיכל אורי (ברק); חמוטל קציר-ליב; אביטל קורקין; עמליה (איילוני); גפי (?)
 
בתכניות: אנו עובדים עכשיו על שידרוגו העיצובי של המוזיאון הוירטואלי "אלומות שלנו". עלתה הצעה להפוך את המוזיאון הוירטואלי לעמותה ועל-ידי כך לאפשר קבלת תרומות . הנושא נבדק. מכל מקום נשמח לקבל תגובות מחברים וממתעניינים.
בנוסף התקבלה פנייה של אתר קיבוץ אלומות העכשוי. הם מציעים שיתוף פעולה. תשובתנו הייתה חיובית באופן עקרוני והנושא נמצא בטיפול.
 
ייזום הקמה ותחזוקת המוזיאון הוירטואלי "אלומות שלנו":
הוגת המיזם והאדם העומד מאחרי פיתוחו היא ד"ר עפרה קינן, בתם של זהבה ומשה צורף, חברי אלומות, שהתמחתה בנושא המוזיאונים והמוזיאונים הוירטואליים כמרצה באקדמיה, כמנהלת מוזיאון ואוצרת ראשית.
 
עמוד תווך מרכזי בקידום המוזיאון כולל עריכת ראיונות וסריקת חומרים היא העתונאית חמוטל קציר-ליב. חמוטל היא בתם של מירי ומיכאל קישון שהיו חברי אלומות בתקופת פוריה ואף בשנים הראשונות בביתניה עלית.
 
אלעזר שטרקר, בנם של לאה ויעקב, חברי אלומות, התגלה כבעל אוצרות. הוא שימר במשך שנים ארוכות חומרים ארכיוניים שונים ומגוונים על אלומות ותולדותיה. חומרים אלה הועמדו עתה לרשות המוזיאון ויועלו בקרוב לאויר.
 
רן ועדינה פרי, אברהם ואלישבע גריידינגר, נירה ושמואל פרסקי, אלון ואילנה אורלי וצביקה ולאה קורן הרימו תרומה כספית למוזיאון הוירטואלי "אלומות שלנו".
 
חידת החודש:
מי מכיר היכן נתן להשיג את החוברות "בהר" שיצאו באלומות בתקופת פוריה.
 
 
קיץ נעים ונשמח לשתף אתכם
עפרה קינן
כל הזכויות שמורות לד"ר עפרה קינן

 

 

 

 
עמוד זה נערך באמצעות עריכה מתקדמת ולכן לא ניתן להשתמש במנגנון הגרירה. לחץ כאן להמשך עריכה ידנית של עמוד זה.
 
 

 
 
עמוד זה נערך באמצעות עריכה מתקדמת ולכן לא ניתן להשתמש במנגנון הגרירה.
 
 
 
 
עמוד זה נערך באמצעות עריכה מתקדמת ולכן לא ניתן להשתמש במנגנון הגרירה. לחץ כאן להמשך עריכה ידנית של עמוד זה.
 
 
 

 
 
עמוד זה נערך באמצעות עריכה מתקדמת ולכן לא ניתן להשתמש במנגנון הגרירה. לחץ כאן להמשך עריכה ידנית של עמוד זה.
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח משוב
+ שלח הצעה כיצד יש לערוך את העמוד